Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / XML Sitemap (Site Haritası) Nedir, Neden Önemlidir?
sitemap

XML Sitemap (Site Haritası) Nedir, Neden Önemlidir?

XML site haritası, web sitenizi Google’ı tüm önemli sayfalarınıza yönlendiren bir yol haritası işlevi görür. İç bağlantılarınız mükemmel olmasa bile, Google’ın temel web sitesi sayfalarınızı hızlı bir şekilde bulmasını sağladıklarından, XML site haritaları SEO açısından önemlidir.

XML Sitemap Nedir?

Google’ın web sitenizin her önemli sayfasını taramasını istersiniz. Ancak bazen sayfalara, onları bulmayı zorlaştıran iç bağlantılar yüzünden ulaşılamaz. Bir XML site haritası, bir web sitesinin önemli sayfalarını listeler. Böylece, Google’ın bunları bulup tarayabilmesini ve web sitesi yapınızı anlamasına yardımcı olmasını sağlar.

Hangi Web Sitelerinin XML Sitemap’e İhtiyacı Vardır?

Google, XML site harştalarının “büyük arşivlere sahip web siteleri”, “sadece birkaç dış bağlantıya sahip yeni web siteleri” ve “zengin medya içeriği kullanan web siteleri” için “büyük web siteleri” için faydalı olduğunu söylüyor. Kısacası her web sitesinde arama motorlarının en önemli sayfaları bukup kolayca tarayabilmesi için site haritasına ihtiyacı vardır.

XML Sitemap İçerisinde Hangi Sayfalar Yer Almalıdır?

XML site haritanıza hangi sayfaların ekleneceğine nasıl karar vermelisiniz? Her zaman bir URL’nin alaka düzeyini düşünerek işe başlayın: Kullanıcılar bu URL’ye ulaşmalı mı? Ziyaretçilerin bu URL’yi ziyaret etmesi gerekiyor mu? Değilse, sitemap içerisinde olmamalıdır. Ancak, gerçekten bu URL’nin arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız, ‘noindex’ etiketini eklemeniz gerekir . XML site haritanızda bir URL’ye yer vermemek, Google’ın bu URL’yi dizine eklemeyeceği anlamına gelmez.

Örneğin, yeni bir blog başlatıyorsunuz. Google’ın hedef kitlenizin Google’da blogunuzu bulabilmesini sağlamak için yeni yayınları hızlı bir şekilde bulmasını isteyeceksiniz. Bu nedenle, en baştan bir XML site haritası oluşturmak iyi bir fikir olacaktır. Başlamak için bazı etiketlerin yanı sıra onlar için bir kaç tane kategori oluşturabilirsiniz. Ancak, etiket genel bakış sayfalarını doldurmak için henüz yeterli değildir. Bu da onları ziyaretçiler için değerli olmayan içerik haline getirecek. Bu durumda, etiketin URL’lerini şimdilik site haritasından çıkarmalısınız. Kullanıcıların bunları arama sonuçlarında bulmasını istemediğiniz için, etiket sayfalarını ‘noindex’ olarak ayarlayın.

Google, Sitemap’i Nasıl Bulur?

Google’ın XML site haritanızı daha hızlı bulmasını istiyorsanız, Google Search Console hesabınıza eklemeniz gerekir. Yeni Arama Konsolu’nda, site dizinlerinde ‘Dizin’ sekmesinden ekleyebilrisiniz. XML site haritanızın Search Console’a daha önce eklenmiş olup olmadığınızı da buradan görebilirsiniz. (Eski Google Search Console’da ise site haritası, ‘Tara’ ya da ‘Site Haritaları’ kısmından eklenir.)

XML site haritasına sahip olmak SEO açısından önemlidir.Doğru URL’leri eklerseniz, Google en önemli sayfalarınıza ve yayınlarınıza kolayca erişebilir. Google ayrıca güncellenmiş içeriği kolayca bulabilir, böylece bir URL’nin yeniden taranması gerektiğini anlar. Son olarak, XML site haritanızı Google Search Console’a eklemek, Google’ın site haritanızı bulmasına yardımcı olur ve site haritası hatalarını kontrol etmenizi sağlar.

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir