Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Ters Piramit Tekniği ile İçerik Nasıl Oluşturulur?
ters piramit tekniği ile içerik

Ters Piramit Tekniği ile İçerik Nasıl Oluşturulur?

Ters piramit tekniği ile içerik genellikle gazeteciler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Ters piramit tekniği, en önemli içeriklerin ve bilgilerin ön plana çıkmasını sağlayan bir yöntemdir. Kullanıcıların araştırdıkları konuya dair her türlü sorunun cevabının yer aldığı bu yöntem ile ilgili merak ettiğiniz tüm noktaları sizlerle bu makalemizde paylaşacağız.

Ters Piramit Nedir?

Çoğu okuyucunun bir makaleyi dikkatlice okumak için zaman ya da istekleri yoktur, bu nedenle gazeteciler ilk paragraftaki bir içeriğin kritik parçalarını okuyucuyu bilgilendirmek ve dikkatini çekmek için kullanırlar. Bu şekilde, her okuyucu ilk paragrafı okuyabilir içeriğin neyle ilgili olduğuna dair tam bir fikir edinir.

Giriş paragrafını, önemli detayları içeren paragraflar takip eder. Bundan sonra kullanıcılar, genel bilgileri ve yazarların anlatıyı desteklediğini düşündükleri her şeyi takip eder.

İşte böyle bir örneği: SEO Nedir diye bir makale yazdığınızda tam olarak bu soruyu kolay anlaşılır bir şekilde cevaplamalısınız. Cevabı hemen verirseniz kullanıcılar yazının geri kalanını okumayacaktır. Bu yüzden kullanıcıların yazının geri kalanı okuması için teşvik etmeniz gerekir. Örneğin;

“SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltmasıdır. Web sitelerini, Google’ın veya başka bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmasını sağlamak için optimize etme uygulamasıdır. SEO, organik (ücretli olmayan) arama sonuçlarındaki sıralamaya odaklanır. Bu yazıda, “SEO Nedir?” Sorusuna cevap vereceğim ve nasıl yapılacağını anlatacağım.”

Ters piramit, içeriği sunmak ve yapılandırmak için kullanabileceğiniz birçok teknikten sadece biridir. Bunu, güçlü haber makaleleri, basın bültenleri, ürün sayfaları, blog yazıları veya açıklayıcı makaleler yazmak için kullanabilirsiniz.

Paragrafların Gücü

İyi yazılmış paragraflar inanılmaz derecede güçlüdür. Bu paragraflar kendi başlarına bile etkileyicidir. Her zaman modüler bir şekilde yazmaya çalışmalısınız. Çünkü makalede başka bir yere daha uygun olduklarını düşündüğünüzde paragrafları düzenli olarak hareket ettirebilirsiniz. Bir hikayenin yapısını düzenlemek ve değiştirmek çok daha kolaydır.

Yazalar iyi bir içerik oluşturmak için her paragrafa ilk ve temel bir cüml ile başlar. bunlar çekirdek cümleler olarak bilinir. Bu cümleler paragraf başına bir soru veya kavram ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla, makaleyi her paragrafın ilk cümlesini okuyarak tarayan kişi, onun özünü alacak ve paragrafın geri kalanını okumayı seçebilir. Elbette, paragrafın geri kalanı bu soruyu ya da kavramları cevaplamak ya da desteklemek için harcanmaktadır.

Soruları Cevaplayın!

Özellikle kullanıcı niyetine dayanan soruları yanıtlamak için yazılmış birçok içeriğe arama sonuçlarında rastlayabilirsiniz. Ek olarak, Google arama sonuçlarında hemen daha fazla soru ve cevap gösteriyor. Bu nedenle, sorularınızı ve cevaplarınızı hem okuyucular hem de arama motorları için sindirimi kolay olacak şekilde yapılandırmanız çok mantıklı. Bu aynı zamanda ters piramit teorisini destekler. Öyleyse, belirli bir soruyu cevaplamak istiyorsanız, o sorunun altında bu işlemi yapın. Destekleyici soruları yanıtlayabilir veya metnin ilerisindeki daha ayrıntılı bir yanıt verebilirsiniz. Cevabınızı destekleyen veriler varsa, lütfen bunları da sunun.

Kısacası:

  • Harita çıkar: İçeriğin en önemli noktalar nelerdir?
  • Filtre: Hangi noktalar içeriği destekliyor, hangileri desteklemiyor?
  • İçerik: Konu bütünlüğü var mı?
  • Yapı: Makaleniz için anlaşılması kolay bir yapı oluşturmak istiyorsanız alt başlıkları kullanın
  • Yazma: Her paragrafı temel bir cümle ile başlatın ve gelecek paragraflar için bunları destekleyin, kanıtlayın, onaylayın
  • Düzeltme: Paragraflar doğru sırada mı? Belki okunabilirliği veya anlamı geliştirmek için sıralamalarını değiştirebilirsiniz.

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir