Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / SEO’nun Geleceği: 2019 SEO Trendleri

SEO’nun Geleceği: 2019 SEO Trendleri

2019 SEO Trendleri ile 2019’da rekabetin üstesinden gelerek, trafik oranı, dönüşüm oranı ve SERP sıralamalarında büyük bir artış yakalayabilirsiniz.

1. Featured Snippets

Featured Snippets 2019’da önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bu özel kutucuklar, kullanıcıların arama sorgusuna aradığı basit cevap gereksinimlerini karşılar. Görüntülenen alıntılar, Google’ın, kullanıcının sorusunu yanıtlamak için uygun bulduğu web sitelerinden alınır.

2019’da arama sonuçlarında üst pozisyonlarda yer almak daha da zor olacaktır. Web sitenizin optimizasyonu için, ulaşmak istediğiniz ve ulaşılabilen hedefler konusunda daha da stratejik olmanız gerekir.

Featured Snippets olarak içeriğinizle üst sıralarda yer almak istiyorsanız, özellikle bilgi soruları söz konusu olduğunda, sayfalarınıza soru ve cevap dizileri eklemeyi düşünün. Featured Snippets ilgili olarak üst sıralardaki rekabet daha şiddetli hale gelse bile, “küçük” siteler de Google’ın kullanabileceği iyi yapılandırılmış yanıtlara sahipse yüksek dereceli sıralama şansına sahiptir. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken bunları göz önünde bulundurun.

Featured Snippets olarak arama sonuçlarında sözcük tanımları, tablo, liste ve arama sorgusuna cevap veren paragraflar sunulmaktadır.

2. Sesli Arama

Sesli aramalar 2018 SEO trendleri arasında yer alan önemli bir trenddi. 2019 yılına geldiğimizde de sesli aramalar ön plana çıkan trendler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre yetişkin kullanıcıların ortalama %50’si aramalarını sesli olarak yapmakta ve neredeyse %20’si de bunu mobil cihazlardan yapmaktadır.

Sesli aramalarda featured snippets oldukça önemlidir. Çünkü sesli aramalarda verilen cevapların 10 tanesinden 4’ünün featured snippets olduğu açıkça görülüyor. Bundan dolayı da sesli aramalar için optimizasyonun temelinde içeriklerinizi featured snippets’e yönelik optimize etmeniz yatıyor. Ayrıca ürettiğiniz içerikler, nasıl yapılır ve nedir gibi soruların cevabı ise kullanıcılara aradıkları cevabı en net ve kısa şekilde sunduğunuz kısımlara sahip olmalıdır.

3. Videolar

Video içeriklerin sağladığı trafiği göz önünde bulundurursak eğer hala web siteniz ya da markanız için video içerikler üretmiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü insanlar uzun uzun içerikler okumak yerine video içerikleri izlemeyi daha çok seviyor ve internet ortamında içerik üretenlere yönelik talepleri de bu yönde.

Videolar, web sitenizde yer alan içeriklerinizi zenginleştirmenin en kolay yoludur. Örnein SEO ile ilgili bir içerik hazırladığınızda içeriğin içerisinde videoya yer vermeniz halinde içeriğinizin arama motorlarında daha fazla görünür olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir YouTube kanalın varsa ve burda video paylaşıyorsanız aram sonuçlarında hem yazılı içeriklerinizle hem de videonuzla görünür olabilirsiniz.

2019 seo

Örneğin yukarıdaki gibi nasıl yapılır sorgusu ile arama yapan bir kullanıcı yazılı içeriklerden önce video içerikleri görecektir. Bu durumda büyük bir ihtimalle kullanıcı videolardan birine tıklayacaktır. Çünkü kullanıcılar video içeriklere daha çok ilgi duyuyor.

4. Mobile First Indexing (Mobil Öncelikle İndeksleme)

Mobil Öncelikle İndeskleme henüz tam anlamıyla hayatımızda değil ancak önümüzde yıl içerisinde tamamen artık uygulanmaya başlayacak. Mobil öncelikli indeksleme ile birlikte artık sitenizin mobil versiyonu daha çok ön planda. Bu konuda yapmanız gereken şey sitenizi mobil uyumlu hale getirmek olmalıdır. Özellikle tasarımızın responsive olması gerekir.

Sitenizin mobil uyumluluğu üzerinde etkili olan farklı faktörler de vardır. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bunun için Google Mobil Uyumluluk Testi’nden yararlanabilirsiniz. Araç sitenizde mobil uyumluluk konusunda hangi problemlerin yer aldığını ve bu problemleri nasıl ortadan kaldıracağınıza dair ipuçlarını sunar.

Sitenizin mobil cihazlardan nasıl göründüğünü kullanıcıların gözünden görebilmek için kendi mobil cihazınızdan giriş yaparak sitenizi inceleyebilirsiniz. Kullanıcıların karşılaşabileceği sorunları bu şekilde görebilirsiniz. 

5. İçerikler

İçerikler 2019 SEO trendleri arasında yer alan en önemli trendlerden biridir. Google artık web sitelerinin kapsamlı ve kullanıcılara doğru bilgi sunan içerikleri kaliteli olarak değerlendiriyor. Kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına ilk sıralarda yer verdiği içeriklerin kullanıcının arama sorgusu ile en alakalı ve kaliteli içeriklerin olmasına dikkat ediyor. İçeriklerinizle arama sonuçlarında başarı yakalamak için SEO uyumlu ve kaliteli içerikler oluşturmanız gerekir. SEO uyumlu içerik hakkında daha fazla bilgiye SEO Dostu İçerik Yaratmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sonuç:

  • Her şeyden önce kullanıcı deneyimini artırmak için bir strateji oluşturmanız gerekir.
  • Videolar başta olmak üzere görseller ile zenginleştirilen içerikler sunmalısınız.
  • 1 Ağustos tarihinde yapılan çekirdek algoritma güncellemesi ile önemli bir hale gelen EAT Puanını (Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik) dikkate alarak bu çerçevede kaliteli içeriklere sitenizde yer vermelisiniz. Algoritma güncellemesi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
  • İçeriklerinizde kullanıcılara güncel araştırma verilerini sunun.
  • Kalitesi düşük sayfalara sitenizde yer vermeyin.

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir