Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
anahtar kelime araştırması
anahtar kelime araştırması

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime,  SEO kampanyalarınız için bir pusuladır. Nereye gideceğinizi, nasıl ilerleyeceğiniz ve bu ilerlemenin ile neleri gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi ortaya koyar. Aynı zamanda anahtar kelimeler, bulunduğunuz sektörün pazarına ilişkin birçok detayı sizlere sunar. Bu yüzden anahtar kelime kelime araştırması bulunduğumuz yüzyılda bir pazar araştırması olarak kabul edilir.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulacağınızı ve Kullanacağınızı Bilmeniz Gerekir

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

İşletmeniz için harika anahtar kelimeler bulma konusunda uzmanlaşarak, yalnızca daha fazla arama motoru trafiğinden yaralanmış olmayacaksınız. Aynı zamanda rakipleriniz ve rekabet hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Anahtar kelime araştırması ve belirlenmesi çok önemli bir konu olmasına rağmen, çoğu kişinin anahtar kelime araştırma sürecini basit bir süreç olarak aşağıdaki gibi görür:

 • Potansiyel müşterilerin/kullanıcıların arayabileceği birkaç anahtar kelime ile seçilir.
 • Bu anahtar kelimeler Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da incelenir.
 • Bu kelimeler içerisinden önemli olduğu düşünülen bir anahtar kelime tercih edilir.

Ancak bu konuda oldukça titiz davranmanız gerekir. Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizde , sitenizin sıralaması arama motorlarında zirveye ulaşabilir. Bu yüzden yukarıdaki gibi süreç yerine daha detaylı ve niş konulara odaklı bir çalışma yapmanız gerekir.

Niş Konular: Akıllı Anahtar Kelime Araştırması Nerede Başlıyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi, çoğu kişi bu süreci Google Keyword Planner (GKP) gibi bir anahtar kelime araştırma aracıyla başlatıyor. Fakat bu büyük bir hata oluyor. Neden?  Google Keyword Planner yakından alakalı anahtar kelimeleri tükettiğinden dolayı, yeni anahtar kelime fikirleriyle gelmek çok kötü bir fikir gibi geliyor. Dilerseniz bunu bir örnekle daha basit bir şekilde açıklayalım.

Basketbol kelimesini duyduğunuz zaman aklınıza neler geliyor?

 • NBA
 • Micheal Jordan
 • Lebron James
 • serbest atış
 • top sürmek

Fakat Google Keyword Planner’da basketbol kelimesi ile ilgili arama yaptığınızda karşınıza çıkacak sonuçlar farklı olacak. Bu sonuçlar içerisinde karşınıza çıkacak kelimeler şu şekilde:

 • Basketbol oyunları
 • Online basketbol oyunları
 • Basket mağazası
 • Basketbol tarihi
 • Basketbol kuralları
 • Ücretsiz basketbol oyunları…

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi GKP yalnızca sizin araştırdığınız anahtar kelimeyle çok yakından alakalı anahtar kelimeleri gösterir. Ve çok nadiren sattığınız ürünle ilgili anahtar kelimeleri gösterirler. Bunlar genellikle bunlar bulunduğunuz sektörün pazarındaki en karlı anahtar kelimelerdir.

Bu durum, GKP’nin size verdiği anahtar kelimeleri hedeflememeniz anlamına gelmez. Ama GKP’ye (ya da başka bir araca) güvenerek, oradaki kelimelerin tam genişliğini göstermeye çalışmayın. Bunu yapabilmek için, Niche Konularını tanımlamanız gerekir .

Niş Konular Nedir, Nasıl Bulunur?

“Tam olarak Niş Konu nedir?” sorusunu sorduğunuzu biliyorum. Niş Konu, hedef müşterinizin ilgilendiği bir konudur. Başka bir deyişle, bu belirli bir anahtar kelimeden ibaret değildir. Bu geniş bir grubu kapsar.

Örneğin, basketbol potası satan bir işletmeye sahip olduğunuzu varsayalım. Daha önce gördüğümüz gibi, GKP size çok ama çok ilgili anahtar kelimeler vermekten başka bir şey yapma konusunda oldukça yararsızdır. Bu anahtar kelimelerden bazıları işletmeniz için çok uygun olsa da, daha az rekabet gücü olan düzinelerce başka kelimelerde var ve bu kelimeler aynı derecede kazançlı kelimeler. Ne yazık ki, bu anahtar kelimeler bulmak gerçekten zor. Bu kelimeleri bulmanın en kolay yolu niş konulardan başlayarak, bu tür kullanılmamış anahtar kelimeleri bulmaktır.

Örneğin, bir basketbol potası satın almak isteyen biri de şunları arayabilir:

 • Sporcular için beslenme
 • Dikey sıçrama nasıl yapılır?
 • İyi bir serbest atış nasıl atılır?
 • Smaç basmak…

Nasıl göründüğünü görüyor musun? Bu aramaların her biri basketbol potası ile ilgisiz gibi duruyor. Fakat bu kelimeler niş konuların bir parçasıdır. Buradan çıkaracağımız şey ise Niş konuların, sektörünüzdeki en iyi anahtar kelimeleri bulmayı kolayşatırmasıdır.

İlk Niş Konu Listesinin Oluşturulması

Niche konuları listenizdeki hedef, hedef müşterinizin Google’da aradığı farklı konuları haritalandırmaktır. Tek ihtiyacınız olan şey ise basit bir Google Doc veya metin dosyasıdır. Een az 5 farklı niş konu bulmalısınız. Bu konular, harika anahtar kelimeler bulmak için size yeterlidir.

Hedef Kitlenizi Tanıyın!

Potansiyel müşterilerinizin ilgilendiği Niş konuları tanımlamak için çok basit bir yoldur. Bu sayede Niş konuları belirledikten sonra, potansiyel müşterilerin her gün kullandığı anahtar kelimeleri kolayca bulabilirsiniz. Hedef kitle odaklı anahtar kelime araştırması için şunları içermelidir:

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Ortalama gelir
 • Hobiler ve ilgi alanları
 • Yaptıkları şeyler
 • Ne yapmak istedikleri (kişisel ve profesyonel)

Bu sıralama bulunduğunuz sektöre göre farklı kriterlerle değiştirilebilir.

Hedef Kitlenin Bulunduğu Forumları İnceleyin!

Hedef kitlenizin bulunduğu forumları bulmanın en kolay yolu, bu arama dizelerini Google’da kullanmaktır:

 • “Anahtar kelime forumu”
 • “anahtar kelime” + “forum”
 • “anahtar kelime” + “forum”
 • “anahtar kelime” + “forum”

Bir forum bulduktan sonra, forumun bölümlere nasıl ayrıldığını not edin: Bu bölümlerin her biri genellikle bir Niş Konusu’dur.

anahtar kelime araştırması

Daha derine inmek için, potansiyel müşterinizin bulunduğu bu forumlardan birini izyaret ederek popüler konulara göz atın.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Artık Niş konuları belirlediniz. Şimdi sırada uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmada. SEO’da anahtar kelimeler üç ana kısma ayrılır. Head, Body ve Tail şeklinde. Türkçesi ise baş, gövde/vücut ve kuyruktur.

Baş Anahtar Kelimeler: Bunlar genellikle yüksek miktarlarda arama hacmine ve rekabete (örneğin “sigorta” veya “vitamin”) sahip tek kelimeli anahtar kelimelerdir. “sigorta” arayan bir kişi bir araba sigortası teklifi, hayat sigortası şirketlerinin bir listesi ya da kelimenin bir tanımı  gibi bir amaca sahip olabilir.  Genelde çok iyi bir dönüşüm sağlamayabilir.

Gövde/Vücut Anahtar Kelimeler: Vücut anahtar kelimeleri, iyi arama hacmi (ayda en az 2.000 arama) alan, ancak tek kelimelik Anahtar Kelimeler’den daha spesifik olan 2-3 kelime öbeğidir. “Hayat sigortası” veya “çevrimiçi vitamin siparişi” gibi anahtar kelimeler buna örnektir. Bunlar neredeyse her zaman Baş Anahtar Kelimelerden daha az rekabete sahiptir, ancak yine de çok yüksek rekabete sahip olabilir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler: Uzun kuyruk anahtar kelimeler uzun, genellikle çok özel 4+ kelime cümleleridir. “Yaşlılar için uygun fiyatlı hayat sigortası” ve “online D vitamini kapsülleri” gibi ifadeler uzun kuyruk anahtar kelimelerinin örnekleridir. Çok fazla arama hacmi elde etmese de – birlikte eklendiğinde – uzun kuyruklar çevrimiçi aramaların çoğunu oluşturur. Geri dönüşümler de olumlu etki yaratır.

Tavsiyemiz gövde ya da vücut olarak tanımlanan anahtar kelimeleri ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğidir. Vücut Anahtar Kelimeler arama hacminin, alıcı amacının ve rekabetin tatlı noktasında yer alır. Vücut Anahtar Kelimelerin kullanıldığı sayfaları optimize ettiğinizde, genellikle yakından ilişkili uzun kuyruklar için de otomatik olarak sıralanırsınız.

Genelde Head veya Body Anahtar Kelimeler’den daha kolay sıralandıkları için, Long Tail Anahtar Kelimeleri’na odaklanmak daha akılcıdır. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler daha az rekabetçi olsa da (ve iyi dönüşüm eğilimindedir) sorun yaşanan bazı noktalar vardır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Yaratabileceği Sorunlar

Her Uzun Kuyruk Anahtar Kelimenin ayda sadece 100-1000 civarında arandığını unutmayın. Daha fazla trafik sağlamak için her birinin tek bir Uzun Kuyruk Anahtar Kelimesi etrafında optimize edilmesi gerekir.

Uzun kuyruk odaklı içeriğin yayınları, sizi bir Google Panda cezası riskiyle karşı karşıya da bırakabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde optimize etmeniz ve içeriklerde kullanmanız gerekir. Ancak bu, SEO stratejinizin bir parçası olarak uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmamanız anlamına gelmez.

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir