Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Seo Dostu İçerik Yaratmak
Seo Uyumlu Makale Nasıl yazılır

Seo Dostu İçerik Yaratmak

Hem kullanıcıları hem de arama motorlarını mutlu tutabilen SEO dostu içerikleri nasıl yazabilirsiniz?

Aramada iyi sıralanan ve aynı zamanda okuyucularınız için yararlı olan içerik yazmak için bilmeniz gereken en önemli 10 şey nedir?

# 1 – İçeriğiniz benzersiz ve orijinal mi?

Eşsiz ve orijinal içerik, yeni bir şey önermeniz veya hiç kimsenin söylemediği bir şey söylemeniz gerektiği anlamına gelmez; Bu, metninizin başka bir web sitesinden veya çevrimiçi kaynaktan tam bir kopya olmaması gerektiği anlamına gelir.

Google, yinelenen içeriği tanımlamakta çok iyidir ve kopyalanan içeriğe sahip bir web sayfasını veya web sitesini derecelendirmek için hiçbir neden yoktur.

İndekslerinde ihtiyaç duydukları şey, kullanıcıların arama sorgularına ve sahip oldukları daha özgün web sayfalarına cevap veren web sayfalarıdır, kullanıcılarını mutlu tutma ve tekrar geri gelme şansı artar.

Orijinal kaynağa bir bağlantı eklemek, içeriğinizi benzersiz kılmaz – birçok blog yazıcısının yaptığı hatalardan biri, bir web sitesinden içerik kopyalamak, kendi başlarına yayınlamak ve daha sonra orijinal kaynağa bir bağlantı eklemektir.

Bu etik açıdan uygun olsa da, içerik tekliği açısından hiçbir şey değişmez.

Web sitenizdeki içerik hâlâ yineleniyor ve Google’a yeni bir şey sunmuyor.

İçeriğinizin benzersiz olduğundan nasıl emin oluyorsunuz? – Ben bir metin parçası girmenizi sağlar ve size ‘benzersiz’ olup olmadığını söyleyecektir Kopya Kontrol Aracı , bir araç kullanın .

Değilse, kopyanız% 100 ‘orijinal’ olana kadar değişiklik yapabilirsiniz.

# 2 – Yazı başlıklarınızı yazmadan önce araştırma yapın

Bir gönderinin başlığı birçok nedenden dolayı önemlidir ve iyi yapılandırılmış başlıklar size yardımcı olacaktır:

 • Arama motorları, sayfanın ne hakkında olduğunu anlar
 • Kullanıcılar bunun tıklamak ve okumak istedikleri bir şey olup olmadığını anlar
 • Bülten aboneleri, bunun açmak ve okumak istedikleri bir e-posta olup olmadığına karar vermek
 • Reklam sistemleri, bunun reklamını yapmak istedikleri bir sayfa olup olmadığına karar vermek
 • Aynı zamanda sayfadaki en önemli seo faktörlerinden biridir.

Bu nedenle, yukarıdaki ölçütleri karşılayan bir yayın başlığı nasıl seçilir?

 • Sayfanızın konusuyla ilgili olarak kullanıcıların aradıklarını öğrenmek için anahtar kelime araştırmanızı yapın.
 • İlgili başlıkları bulmak için anahtar kelimelerinizi kullanarak Google, Yahoo ve Bing’de arama yapın. Arama kutusuna anahtar kelimeler yazarken aldığınız önerileri dikkate alın ve diğer kullanıcıların aradıklarını görmek için arama sonuçları sayfasını aşağı kaydırın.
 • Başlığınızın temel yapısına (yukarıda açıklanan iki yöntemi kullanarak) karar verdiğinizde, başlığınızı kullanıcılar için daha sosyal ve çekici hale getirmeye çalışın. Bir kullanıcı gibi düşünmeye çalışın ve başlığınızın bu sayfayı tıklayıp ziyaret etmenizi teşvik edip edemeyeceğini değerlendirin.
 • Başlık uzunluğunuzun 65 karakterden az olduğundan emin olun.

Önemli: Yukarıdaki yönergeleri göz önünde bulundururken, bir başlıktaki anahtar kelimelerin sırasının önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, önce anahtar kelimelerinizi ve ardından kelimelerin geri kalanını almayı deneyin.

Örneğin: hedef anahtar kelimeniz “Google SEO” ise, burada listenin en üstünde gösterilen en etkili başlıkların bazıları önerilir.

Pro ipucu: SEO Uyumlu başlıklarının nasıl yazılacağı ile ilgili daha fazla örnek için SEO Sitesi ‘ni takip edin.

# 3 – Girişinize dikkat edin

Bir web sayfasını tararken, arama motorları bir sayfanın içeriğini anlamak ister ve bunun, endeksine eklenecek bir şey olup olmadığına en hızlı şekilde karar vermek ister.

İşiniz, anahtar kelimelerinizi sayfanızın başında bir giriş stili paragrafında belirterek onlara yardımcı olmaktır.

Bu makalenin ilk 2 satırına bir göz atın ve hedefe yönelik anahtar kelimelerimin ” SEO dostu içerik ” in girişe nasıl dahil edildiğini görün.

# 4 – Sayfanın vücudunu unutma

Yukarıdaki (3.Kural) ve Google’ın Matt Cutts’ın bu kısa webmaster videosundan bahsettiği gibi, sayfanın gövdesini de unutmayın.

Bu, sayfanızın başlığı ve açıklamasında gereken dikkati vermeniz gerektiğinde, anahtar kelimelerinizi sayfanın gövdesine de doğal olarak eklemeyi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

# 5 – İç Linkleme SEO için iyidir

İç bağlantıların büyük bir hayranıyım ve müşterilerime kendi web sayfalarında kendi küçük web sitelerini oluşturmak için kendi makalelerinde / sayfalarında dahili bağlantı kullanmasını öneriyorum.

İç Seo ilgili bir makale yazdım. Ancak, kullanıcı navigasyonunu kolaylaştırmak için dahili bağlantıları nasıl kullandıklarını görmek için herhangi bir Wikipedia makalesine hızlıca göz atabilirsiniz.

# 6 – Metni güzelleştirin

Mayıs 2011’de, Amit Singhal (Google Arama Ekibinin eski başkanı),  Google Web Yöneticisi merkezindeki yüksek kaliteli web siteleri için bir dizi kural yayınladı .

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir kısmının, bir sayfanın metni / içeriğinin kullanıcıya nasıl sunulduğu ile ilgili olması gerekiyordu.

Sayfanızı hazırlarken ayrıntıya dikkat çekmek ve kullanıcıların istedikleri şeyi bulmak için metni taramasını kolaylaştırmak önemlidir.

Kalın , italik , resim, video, küçük paragraf ve başlık ekleyerek sayfanın iyi görünmesini sağlayın.

Bunu açıklığa kavuşturmama izin verin: “ Metnimi güzelleştirirsem, bu bana daha iyi sıralamalar verir mi? ”. Tabii ki değil, ama sıralamanızı dolaylı olarak etkileyebilecek başka birçok şekilde yardımcı olabilir.

# 7- Yazar adını ve biyografiyi göster

Web artık anonim değildir ; bu, bir web sayfasındaki içeriği yayınlarken, yazarla ilgili ayrıntıları da göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu özellikle sağlıkla ilgili konular, finansal vb. Gibi hassas konular için geçerlidir, ancak genel olarak yazar bilgilerinin bir sayfaya güvenmesini sağlar.

Bunu yapmanın en iyi yolu, aşağıda gösterilen örnekte olduğu gibi, makalelerinizin altında küçük bir yazar biyo kutusu eklenmesidir.

 

# 8 – Görüntüyü kullan ve optimize et

Görüntü, içeriği daha az yorucu ve daha kolay okunabildiği için kullanıcı için iyidir. Ayrıca, belirli bir sayfa hakkında daha fazla bilgi edinmenin ek bir yolu olduğu için arama motorları için de iyidir.

İçeriğinizdeki görselleri kullanmak için en iyi yöntemler şunları içerir:

 • Gerekli telif haklarına sahip olduğunuz görselleri kullanın
 • Resimlerinizin web sitenizi yavaşlatmasını istemediğiniz için resim boyutunu optimize edin
 • Görüntünün neyle ilgili olduğunu tanımlamak için ALT metin kullanın – anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz
 • Sayılar veya alakasız karakterler yerine anlamlı resim dosya adları kullanın

# 9- tekrar oku

Söylemeye gerek yok ama yazım hataları, dilbilgisi hataları, anlamlı olmayan cümleler ya da mantıklı olmayan bir metin içeren bir şey yayınlamak istemiyorsunuz.

Yayınlama düğmesine basmadan önce, yukarıda belirtilen yönergelere uygunluğu kontrol ettiğinizden ve hata veya eksiklik olmaksızın iyi okunduğundan emin olun.

# 10 – İçeriğiniz rekabetten daha mı iyi?

Bu benim son tavsiyem, ama bu çok önemli.

Hepimiz biliyoruz ki internette yayınladığınız her şeyde çok fazla rekabet var ve arama motorları en üst sıralarda neyin gösterileceğini belirlerken gerçekten zor bir iş.

SERPS’de daha iyi bir konum elde etme şansınızı artırmak için, sayfanızın diğerlerinden daha iyi olduğundan emin olmanız gerekir.

İçeriğinizin, arama motorunda zaten kendi dizinindekinden daha yararlı olduğuna ikna etmeniz gerekir.

Tabii ki, etki alanı otoritesi, backlinks, sayfayı yazan, vb. Gibi bir rol oynayan çok daha fazla faktör var ama ilk adım olarak yapabileceğiniz şey, yayınlama düğmesine basmadan önce bazı kontroller yapmak.

Dolayısıyla, bir sayfayı bitirdiğinizde ve yayına hazır olduğunuzda, sayfanızın başlığı için Google’da arama yapın ve ilk 10 konumdaki web sitelerini çok dikkatli bir şekilde inceleyin.

Aşağıdaki sayfalarda bunları sayfanızla karşılaştırın:

 • Kelimeler açısından ortalama içerik uzunluğu nedir? Kopyanız daha azsa, ilerlemeden önce daha fazla içerik eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Diğer sayfalarda ne tür içerik var? Çok fazla görüntü ve video var mı? Sayfanızla nasıl karşılaştırılır?
 • Bilgi kalitesi? Sağlanan bilgilerin kalitesi söz konusu olduğunda, sayfanız diğerlerinden daha iyi ve kullanıcılar için daha yararlı mı?

Sonuç

SEO dostu içerik hakkında konuştuğumuzda, arama motorları tarafından kolayca anlaşılabilen içeriği kastediyoruz.

Sayfanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olanlar, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etme şansınız artar.

SEO metin yazarlığında içerik tekliği, yazı başlığı, tanıtım, gövde metni, iç bağlantı yapısı, sayfanın görünümü, yazarlık ve görseller gibi faktörler çok önemlidir.

Oluşturan Deniz Işık

Wordpress ve SEO ile ilgilenmekteyim. Seositesi.com'da İçerik üreticisiyim.

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir