Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Sayfa İçi Seo Rehberi

Sayfa İçi Seo Rehberi

Sayfa İçi SEO Nedir?

Sayfa İçi SEO, içerik, her sayfanın arkasındaki kod, görsel öğeler ve kullanıcı deneyimi gibi kendi web sitenizde bulunan öğelerin optimizasyonudur.

Buna anahtar kelimeler, meta veriler, HTML kod optimizasyonu, içeriğin kalitesi ve tazeliği, dahili bağlantı ve kullanıcı dostu bir arayüzle desteklenen iyi bir web sitesi yapısı dahildir.

Sayfa İçi SEO genellikle sitenize güvenilir gelen bağlantılar oluşturmaya dayalı Off-Page SEO ile tamamlanmaktadır – bu çoğunlukla linkbuilding olarak adlandırılır.

Bu iki etkinliğin sıralama potansiyeli açısından, Sayfa On Off-Page’den daha önemli değil, ama önce gelmelidir, çünkü hem içerik hem de teknik açıdan iyi kalitede bir web sitesi olması diğerlerini yapan şey olacaktır. ilk etapta size bağlantı vermek istiyorum.

Ayrıca, kendi web sitenizin sorunlarının daha fazla kontrolüne sahip olduğunuzdan, On-Page ile SEO’nuza yaklaşımınızı başlatmanız iyi bir fikirdir. Böylece, iyi yapılandırılmış ve sunulan bir web sitesinde başarılı bir bağlantı oluşturma kampanyasını başlatabilirsiniz. Kullanıcılarına değerli bilgiler.

Sayfa İçi SEO’nun Temel Özellikleri

Şimdi, sayfa optimizasyonunun temel yönlerine bakalım – tüm bu öğeler hakkında bazı hızlı bilgi vereceğiz, ancak daha ayrıntılı bir çalışma için, her bir sayfa içi faktörü için atanmış mesajlar vermelisiniz.

Anahtar kelimeler

Web siteniz için yeni bir içerik parçası oluşturduğunuzda, ana anahtar kelimeleriniz zaten akılda tutulmalı ve sayfada göze çarpmaya çalışmalısınız.

Bu blogda anahtar kelime araştırmasıyla ilgili kapsamlı bir makale yazdım, ancak kısaca, insanların nişrınızda ne aradıklarını, nasıl aradıklarını ve anahtar kelimeler için ne kadar rekabetin olduğunu öğrenmek zorundasınız demektir. hedeflemeyi düşünün.

Anahtar kelimelerinizi seçtiğinizde, çeşitli sorguların arama amacını da düşünmelisiniz – ticari, bilgilendirici veya işlemsel mi? Arama amacı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Yaklaştığınız konulara bağlı olarak, en belirgin anahtar kelimeler üzerinde zorlu bir rekabet olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle, daha düşük bir arama hacmine sahip olacak, ancak sizin için sahip olacağınız uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekir. SERP’lerde daha iyi bir sıralama şansı.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinde iyi bir varlık oluşturduktan sonra, yüksek oranda istenen anahtar kelimeler için sıralama olasılığını artırabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yapmanın en popüler yolu, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanmaktır. Bu, çok fazla bilgi sunacaktır. Ancak, Google’ın AdWords portföyünde yer alan bir araç olduğu için, en az miktarda para harcadığınız etkin bir AdWords kampanyanız olmadıkça tam arama hacmini size vermeyeceğini bilmelisiniz.

Keyword Planner’ın ücretsiz sürümü, oldukça geniş kapsamlı arama hacmi tahminleri sunar: 1-100, 100-1k, 1k-10k, 10k-100k vb. Ayrıca anahtar kelime üzerinde düşük, orta veya yüksek rekabet olup olmadığını gösterir.

Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz tek araç değildir. Eğer Moz Anahtar Kelime Explorer , keywordtool.io , AnswerThePublic , UberSuggest ve diğerleri gibi web sitelerinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz .

Anahtar Kelimelerinizi Kullanma

Anahtar kelimelerinizi metninizde, özellikle de gönderinin başlangıcında ve en çok neresi olursa olsun, bir kaç kez kullanmak isteyeceksiniz – ancak anahtar kelime doldurmanın size iyi gelmeyeceğini ve hatta cezalandırılabileceğini unutmayın. post sesinizi doğal yapmazsa botlarla.

Aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar tekrar etmekten kaçınmak için, yayınınızın ve Google’ın yayınının neyle ilgili olduğunu belirtmek için bağlamı da kullanabilirsiniz. Bunlar ayrıca LSI anahtar sözcükleri (Latent Semantic Indexing) olarak da adlandırılır.

Meta etiketleri

Meta verileri, arama motorunun botlarının sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlayabilmesi için yazılmıştır – meta açıklaması ve Google için meta başlığı içerir, ancak Bing ve diğer arama motorları da meta anahtar kelimeleri kullanabilir. onları eklemek için.

Meta Başlık

Meta başlığı, hedeflediğiniz anahtar kelimeyi, tercihen başa doğru içermelidir. Ayrıca, kullanıcıyı bir harekete geçirici mesaj ya da aciliyet ve coşku duygusu ile üzerine tıklamaya davet etmelidir.

Pek çok ilk sayfalık sonuçların sayıları vardır (örneğin 12 harika yaz yeri, 2017’de Noel’e gidecekleri yerler), çünkü insanlar okuma listelerini sevmekten hoşlanırlar ve güncel içerikleri takdir ederler.

Meta başlığında nasıl / niçin / neden gibi değiştiriciler de yararlıdır, çünkü insanların bir şeyleri arama yolu giderek daha fazla konuşulmaya başlamıştır, bu yüzden soru-stil sorgularına hazırlanmak en iyisidir.

Elbette, bunlar tüm endüstrilerdeki ve nişlerdeki web siteleri için geçerli olmayacaktır, ancak bunların çoğu bu tavsiyeyi kullanabilir.

Uzmanlar genellikle sayfanızın Meta Başlığı’nın 60 karakterden fazla olmamasını tavsiye eder, aksi halde SERP’de kesilir ve tıklama oranınızı düşürebilir.

Bununla birlikte, bunun kullanıcıların üzerinde çok fazla bir etkisi olmadığını iddia eden bazı kişiler var. Bu nedenle, çok fazla sayıda tıklama yapmanıza gerek kalmayacak. Meta başlığınız birkaç karakter daha uzun. Bu, sayfanın ilk birkaç kelimeden ne hakkında olduğunu net bir şekilde açıklayan bir yoldur.

Arama motorunun başlığınızı kestiği nokta, kullandığınız belirli harflere ve ne kadar yer kapladığına bağlı olabilir – örneğin, ‘l’ gibi bir çok dar harf, başkentten daha az zaman alacaktır.

Çoğu içerik yönetim sistemi (örn. WordPress), web sitenizin adını, her meta başlığın sonunda bir ayırıcıyla (- veya | gibi) eklemek için otomatik bir seçeneğe sahiptir, böylece karakterlerinizi sayarken bunu aklınızda bulundurmanız gerekir. kesilmesini istemiyorsanız, meta başlık.

Meta Açıklaması

Meta Açıklaması, meta başlığında ve SERP’deki URL altında görünen küçük metin parçacığıdır. Hiçbir şey sağlanmazsa Google otomatik olarak sayfadan bir tane çıkarır, ancak her gönderi için mutlaka üzerinde çalışmalısınız.

Google, meta açıklamasının bir sıralama faktörü olmadığını ve yalnızca kullanıcılar için olduğunu iddia eder, ancak bu bir kesinlik değildir ve her iki şekilde de açıklayıcı olmalı ve ana anahtar kelimeleri doğal bir şekilde içermelidir.

Meta Açıklamalar, boşluklar dahil, yaklaşık 150-160 karakter olmalıdır, ancak Google, bunları biraz daha erken keserek veya daha uzun olanları göstererek sizi şaşırtabilir – ve web ile mobil aramalar arasında farklılıklar olabilir.

Her durumda, yazı veya sayfanızla ilgili önemli bilgilerin ilk yüz karakterden açıkça anlaşıldığından emin olmalısınız. Kullanıcıların, görebildikleri kadarıyla açıklamanın tam olarak gösterilmediği gerçeği olmayabilir. .

Başlık Etiketleri

Bunlar H1 ile H6 arasındadır ve bunlar, yazdığınız şeyler için bir hiyerarşi sağlayarak HTML kodunun bir parçasıdır.

H1 etiketi, Google tarafından en önemli olarak kabul edildiği için yalnızca bir sayfada kullanılmalıdır. Bu nedenle, önemli anahtar kelimeleri içermeli ve sayfanın odağını göstermelidir.

WordPress ve diğer CMS, her gönderinin veya sayfanın H1 etiketinin başlığını otomatik olarak yapar, ancak seçtiğiniz temaya bağlı olarak varyasyonlar vardır – örneğin, en son yayınları listeleyen bir kategori sayfası birden fazla H1 etiketi kullanabilir, ancak siz değiştirebilirsiniz kodun web sitenizin performansını SERP’lerdeki etkilediğini düşünüyorsanız.

2-6 arası H etiketlerinin geri kalanı, yapısını işaret etmek için gövde metninde kullanılmalıdır – yani metninizdeki en az önemli alt başlık için en küçük H etiketleri kullanılmalıdır – ancak bunların tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. Tüm gönderi için etiketler – yazdıklarınıza bağlı olarak birkaçını kullanabilirsiniz. H2-6 etiketlerinin H1 gibi benzersiz olması gerekmez, bu yüzden birden fazla kullanabilirsiniz.

Görüntüler ve Diğer Medya

Fotoğraflarla ilgili bilmeniz gereken en önemli iki şey, web sitenizin yükleme süresini etkiledikleri ve arama robotlarının onları veya diğer medya dosyalarını ‘okuyamayacakları’ – ancak bu sorunların her ikisini de ele almanın yolları olduğu.

Hız açısından, web sitesi sahiplerinin mümkün olduğunca sık 100kb’nin altında bir dosya boyutuna sahip görüntüleri kullanmaları tavsiye edilir, çünkü büyük resimlerin yüklenmesi uzun zaman alır ve site hızı büyük bir sıralama faktörü gibi görünür ve kesinlikle Google tamamen mobil ilk dizine geçtiğinde daha da önemli olmak.

Görseliniz veya videonuzla ilgili Google’a ‘açıklamak’ için, her medya dosyası için ALT metin özelliğini kullanmalısınız. Bu, HTML kodunda yapılabilir, ancak çoğu CMS, yükleme sırasında ALT metin eklemenin daha kolay yollarına sahiptir. bir dosya.

ALT metni, fotoğraf veya videoyu tanımlamasının yanı sıra, hedeflediğiniz ana anahtar kelimeyi de içermelidir. Ancak, bu anahtar kelimeleri de çok fazla içeri aktarmak zorunda kalmazsınız.

Görüntüleri optimize etmenin bir başka yolu da onları betimleyici bir dosya adıyla bilgisayarınıza kaydetmektir – IMG1231.jpg yerine, parkta oynayan bir köpeğin görüntüsü, örneğin ‘köpek peşinde frizbee.jpg’ olarak adlandırılmalıdır.

Videolar veya ses dosyaları için, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamak ve onu arama sonuçlarına ekleyebilmek için Googlebot’un okuyabileceği bir döküm yazısı da sağlamalısınız.

Sıfır görüntülü gönderiler, en az bir resim kullananların yanı sıra performans göstermediği için, yayınlarınızın tamamında resimler kullanmaya çalışın. Ancak, birden fazla resim kullanmak, sıralamalarda büyük bir farklılık göstermemiştir. bu da nişinize bağlıdır).

İçerik Uzunluğu

İçeriğin ne kadar uzun olması gerektiğine dair konu, büyük bir tartışmaya konu olmuştur, ancak maalesef doğrudan bir cevap yoktur. Google’ın Backlinko’s çalışmasına göre daha uzun içerik tercih ettiği görünüyor , ancak her web sitesi için bir kural olamaz.

Her şey içeriğe, konuya ve diğer web sitelerinin yaptığı gibi bağlıdır. Şüpheniz varsa, en başarılı rakiplerinizin bloglarına bakın ve yayınlarının genellikle ne kadar sürdüğünü görün.

Ancak, sadece rakibinizden daha uzun bir yazı oluşturursanız yeterli olmaz. Ayrıca, kaliteyi sağladığınızdan emin olmanız ve hatta daha az kelime ile bile yapılabilmeniz gerekir. Hem kullanıcıları hem de Google’ın bunu takdir edeceği gibi, bunu mümkün olduğunca doğal, kullanışlı ve bilgilendirici yapın.

Kesin olan şey, Google’ın büyük olasılıkla ziyaretçilere yardımcı olmayan ince içerik olarak göreceğinden, çok kısa bir yayının büyük olasılıkla iyi performans göstermeyeceğidir.

Web Sitesi Yapısı ve Dahili Bağlama

Dağınık, belirsiz ve tutarsız bir yapıya sahip bir web sitesinde olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünün – hemen onu bırakmak istiyorsunuz ve gelecekte bunu önlemek için emin olmalısınız.

Bir web sitesinin yapısından bahsettiğimizde akla gelen ana şey, sayfaların birbirine nasıl bağlandığı ve bu sayfalar arasında gezinmenin ne kadar mantıklı olduğu. Bir kullanıcı, aradıkları şeyi saniyeler içinde bulabilmeli ve web sitesinin belirli bir bölümünde bulabilecekleri (veya yapamayacakları) şaşkınlığa düşmemelidir.

Kendi sayfalarınıza da bağladığınız yol önemlidir – genellikle metninizde köprüler kullanırsınız ve bu köprüler belirli bir çapa metnini kullanır.

Bağlantıların doğal bir şekilde ortaya çıktığından ve içeriğinizdeki belirli bir sayfaya bağlantı verdiğinden ve bağlantı metninin alakalı olduğundan ve her zaman aynı tür bağlantı metni kullanmadığından emin olmanız gerekir. eşleşme, başlık, ‘burayı tıklayın’, vb. – bazı varyasyonları denemelisiniz ve bu da hangi çapa metin türünün en kullanışlı olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir.

URL’ler

Öncelikle, sayfalarınızdaki statik URL’leri kullanmanız önerilir çünkü daha açıklayıcıdırlar ve bir ana anahtar kelime içeriyorlarsa ve iyi yapılandırılmışlarsa sıralamada yardımcı olabilirler.

Örneğin, şunun gibi görünen bir URL’ye sahip olmak istemiyorsunuz: example.com/120365/; Daha fazla kullanıcı dostu ve daha kolay görünüyorsa Google dostu budur: example.com/halloween-costume-ideas.

URL çok uzun olmamalı, bu yüzden / in / etc gibi stop kelimelerini çıkarmaya çalışın ve sayfanın başlığını birkaç kelimeyle özetleyin.

Teknik SEO

‘Teknik SEO’ şemsiyesi altında birçok öğe var. Bunlar genellikle bir web sayfasının ‘kaputunun altında’ biraz daha fazla iş gerektirecek, ancak göz korkutmamalısınız diye düşünmeniz gereken şeylerdir, çünkü herkes bunları nasıl optimize edeceğini öğrenebilir.

Teknik SEO’yu gelecekteki yayınlarda çok daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız , ancak kısaca, site hızı, tarama hataları, yönlendirmeler, yinelenen içerik, kanonikleştirme, mobil optimizasyon, site haritaları, biçimlendirmeler, yapısal veriler ve çeşitli HTML etiketleri gibi şeyler içeriyor. rel = nofollow gibi, bazen gerekli olabilir.

Google Search Console, web sitenizin sahip olabileceği, silinmiş veya kaybolmuş sayfalar için 404 hatası gibi olası hataları tanımlamak için çok yararlı olacaktır. Ayrıca, tarayıcılara erişmelerine izin verildiğini söyleyen robots.txt dosyanızı yükleyebilmenizi de sağlar. Sitenizin Google’ın tarayamadığı bazı alanları olduğunu öğrenebilir ve bunları buna göre düzeltebilirsiniz.

Search Console ayrıca, çok uzun, çok kısa veya çok kısa başlıklara veya meta açıklamalara sahip sayfalarınız olup olmadığını da gösterecektir. Ayrıca, web sitenizin sorunlarını incelemek için Siteliner gibi yinelenen içerik veya kırık linkler veya SemRush gibi daha ayrıntılı bir analiz için kullanabileceğiniz başka web araçları da vardır .

Oluşturan Deniz Işık

Wordpress ve SEO ile ilgilenmekteyim. Seositesi.com'da İçerik üreticisiyim.

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir