Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelere Odaklanılmalı?
uzun kuyruk anahtar kelimeler

Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelere Odaklanılmalı?

Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmak harika bir SEO taktiğidir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimelere göre genellikle daha uzun olan anahtar kelimeler veya anahtar ifadelerdir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha az arama hacmine sahiptir, ancak daha spesifik olduklarından genellikle daha yüksek bir dönüşüm değerine sahip olurlar. Yavaş yavaş daha fazla trafik almanızı, yeni ve motive edilmiş kitleler tarafından bulunmanızı sağlar.

Uzun kuyruk anahtar kelime stratejisinden gerçekten faydalanmak için, şirketinizin, ürününüzün ve web sitenizin net bir vizyonu olmalıdır. Burada, uzun kuyruk anahtar kelimelerinin ne olduğunu açıklayacağım ve kendi ürününüzün anlaşılmasının, bu stratejiyi nasıl oluşturmanıza yardımcı olacağını ve buna neden çaba göstermeniz gerektiğini göstereceğim.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler nelerdir, ne işe yarar?

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimelerden daha spesifik ve daha az yaygındır. Daha çok niş odaklıdırlar.

Çoğu blogda bir ana konu vardır. Buna baş veya ana anahtar kelime denir. Anne blogları genellikle çocuklar ve aile hayatı hakkındadır; yemek blogları yemek, restoran ve yemek tarifleri hakkındadır.

Blogunuzun veya sitenizin ana konusu veya teması, kullanıcıların sizi bulmak için kullanmasını istediğiniz bir numaralı anahtar kelimelerdir. Örneğin bizim durumumuzda SEO… Ev yapımı İtalyan yemekleri hakkında bir yemek blogunuz olduğunu hayal edin. Daha sonra ev yapımı İtalyan yemeği gibi bir arama teriminde kullanıcıların sizi bulmasını istersiniz. Bu ana anahtar kelimedir.

Bununla birlikte, tüm blog yayınlarınız ev yapımı İtalyan yemekleri hakkında olsa bile , aynı kelime için tüm blog yayınlarını optimize edemezsiniz. Bunun yerine, bir numaralı yani ana arama teriminizin her türlü uzun kuyruk çeşidi hakkında bir sürü blog yazısı yazmalısınız. Yemek blogu örneğinde, her tür lezzetli şey hakkında yazabilirsiniz: ev yapımı İtalyan makarnası, ev yapımı İtalyan salataları, ev yapımı İtalyan böreği gibi…

Blog yayınlarınız daha uzun kuyruk olabilir. Örneğin; ev yapımı İtalyan spagetti bolognese, ev yapımı İtalyan lazanya, ev yapımı İtalyan penne carbonara vb. Anahtar kelime araştırmanızı doğru bir şekilde yaptıysanız, bu anahtar kelimelerin tümünü çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Blogunuzda yayınladığınız uzun kuyruk anahtar kelimeler ile ilgili içeriklerinizi ana kelimeleriniz ile ilgili yazdığınız köşe taşı içerikleriniz ile birleştirmelisiniz. Bu tabi ki de bağlantı ile yapabilirsiniz. Unutmayın her zaman kuyruktan başa (uzun kuyruk anahtar kelimelerden ana anahtar kelimelere) bağlantı vermelisiniz.  Bu şekilde, Google’ı site yapınızın nasıl göründüğünü ve sayfalarınızdan hangisinin en önemli olduğunu gösterirsiniz.

Neden uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmalısınız?

uzun kuyruk anahtar kelimeler

Ana anahtar kelimeleriniz örneğin “SEO” için rekabet çok yüksektir. Özellikle sektörde yeniyseniz yani sitenizi yeni oluşturduysanız bu kelimede ilk sayfaya yerleşmek neredeyse imkansızdır. Ancak bunun aksine uzun kuyruk anahtar kelimelerde sıralanmak daha kolay olacaktır.

Uzun kuyruk anahtar kelimelerine odaklanmanın bir diğer yararı, bu anahtar kelimelerin aramada daha az kullanılmasına rağmen, web sitenizi bunları kullanan ziyaretçinin hizmetinizi veya ürününüzü satın alma olasılığı daha yüksektir. Çünkü direk müşterinin aradığı cevaba ya da ürüne ilişkin  en net bilgiyi sunmuş olursunuz.

Son Olarak;

Bazı pazarlarda, iyi sıralamalar elde etmek gerçekten zor. Çünkü bu tür pazarlar, arama sonuçlarına hitap eden büyük şirketlerin tekelindedir ve rekabetçidir. Bu şirketlerin genel olarak ve özellikle de SEO için çok büyük bir bütçesi vardır. Bu yüzden küçük ölçekli işletmelerin ve henüz otorite sağlayamayan sitelerin rekabet etmesi zordur. Ancak web sitenizi, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi iyi tanıyorsanız ve niş konularınızı bulduysanız bu durum tersine dönebilir. Bunu sağlamak için de ilgili uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmalı ve kaliteli içerikler oluşturmalısınız.

 

 

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir