Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / Mobil Seo / Mobile First Indexing Hakkında Bilmeniz Gerekenler
mobile first indexing

Mobile First Indexing Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bildiğiniz gibi, Google geçtiğimiz yıl Mobile First Indexing yani Mobil Öncelikli İndeksleme yapacağını duyurdu. Bu durum sıralamalar için ne anlam ifade ediyor? Endişelenmeniz gereke bir durum mu? Bu konuda bir şey yapmanız gerekecek mi?  Bu makalede, mobil öncelikli indeksleme hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bazı önemli noktaları ele alırken tüm sorularınızı yanıtlayacağım.

Mobile First Indexing ( Mobil Öncelikli İndeksleme)

mobile first indexing

Google, mobil cihaz öncelikli dizin oluşturmaya başlayacağını geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Ama bu ne anlama geliyor? Şu andan itibaren Google, sitenizin mobil sürümünü temel alarak, sitenizi dizine eleyeceği anlamına geliyor. Bu değişim, aramaların büyük bir kısmının mobil cihazdan geldiği ve bu kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunacağı için yapıldı. Mobil öncelikli indekslemenin ayrı bir indeks olmadığını, Google’ın sonuçları yayınladığı yalnızca bir indeksi olduğunu unutmayın.

1- Mobil Uyumlu Tasarım: Mobil Uyumluluğunuzu Test Edin!

Mobil öncelikli indeskleme de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mobil uyumlu bir tasarımdır. Yani sitenizin her anlamda mobil uyumlu olması gerekir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test ederek çalışmalara başlayabilirsiniz. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google Mobil Uyumluluk Testi ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Mobile öncelikli indesklemenin temel amacı mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaktır. Bu yüzden sitenizin bu değişimden olumsuz etkilenmemesi için yapmanız gereken ilk şey mobil uyumluluk önünde engel oluşturan sorunları ortadan kaldırmak olmalıdır.

2- Mobil Kullanıcılar İçin Kullanıcı Deneyimi (UX)

mobile first indexing

Mobil web sitesi, kitlenize hitap etmek için masaüstü sürümünden farklı bir tasarıma ihtiyaç duyar. İlk olarak mobil cihazlarda ekranın daha küçük olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Google mobil cihazlar için özellikle akardiyon menülerin daha sağlıklı ve kullanıcı deneyimi açısından daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracağını duyurmuştu. Bu tür menüler, kullanıcının sitenize daha iyi göz atmasını sağlar.

3- İçeriklerinizi Mobil Kullanıcı Dostu Olarak Hazırlayın!

Mobil cihazlardan içerikleri okumak, masa üstünden okumaktan daha zordur. Bu yüzden mobil kullanıcılara kolaylık sağlamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için mobil kullanıcı dostu içerikler hazırlamanız gerekir. Bu tür bir içerik oluştururken cümleleri kısa tutun ve kompakt paragraflar oluşturun. Ayrıca yazı tipi ve boyutunun da mobil cihazlara uygun olduğundan emin olun.

Siteniz her anlamda mobil uyumluysa Mobile First Indexing ile ilgili panik yapmanıza gerek yok. Çünkü mobil uyumluluk ile ilgili sorunlar yoksa arama sonuçlarında buna bağlı olarak bir sorun yaşamazsınız.

Mobil tasarımını için zaman ayırmak ve analiz etmek oldukça önemlidir. Sitenizi mutlaka Mobil Uyumluluk Testinden geçirin. Ayrıca bir kullanıcı olarak sitenizi mobil cihazınızdan ziyaret edin. Tasarımınız yeterince iyi mi? Butonlar ya da düğmeler mobil cihazlar için uygun boyutta mı? İçeriğiniz mobil kullanıcı dostu mu? Menüler mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmış mı? Tüm bu sorulara çok kolay bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Ayrıca bu sayede kullanıcıların mobil cihazlardan sitenize giriş yaptığında ne tür problemlerle karşılaşabileceğini ve iyi bir deneyim önünde ne tür engeller olduğunu görebilirsiniz.

 

 

 

Oluşturan Aslı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir