Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Küçük İşletmeler İçin SEO
Küçük İşletmeler İçin SEO

Küçük İşletmeler İçin SEO

SEO sadece büyük işletmeler için değildir. Küçük bir şirket veya yerel bir işletme olarak, aslında arama sonuçlarından iyi sonuçlar almak için kendiniz yapabileceğiniz çok şey var. Küçük işletmeler için SEO rehberimizde niş konularınızı belirleyeceğiniz, sayfalarınızı optimize edebileceğiniz ve sosyal medyayı etkin kullanabileceğiniz ipuçlarına yer verdik.

Küçük İşletmeler İçin SEO Rehberi

1- Niş Bulmak

Nişin belirlenmesi yerel veya küçük işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Nişinizi bulduktan sonra, markanızı veya ürünlerinizi benzersiz kılan şeyi vurgulayabilirsiniz, bu nedenle onlar için iyi bir sıralama yapma şansınızı artırın. Açık bir nişinız varsa, binlerce liralık reklam bütçelerine rağmen, büyük markalarla yerel olarak rekabet edebilirsiniz.

Müşterilerinizin kim olduğunu ve ürün veya hizmetinizi tanımlamak için hangi kelimeleri kullandığını öğrenin. Çünkü insanlar web sitenizi bulmak için aynı şartları kullanırlar. Bu terimler, uzun kuyruk anahtar kelimelerine dönüştürdüğünüzde yerel işletme SEO’nuzu optimize etmenize gerçekten yardımcı olabilir ve bu anahtar kelimeler mümkün olduğunca spesifik olmalıdır. Tüm bunları yaptıktan sonra, nişinizi şirketinizin büyümesi ile birlikte geliştikçe düzenli olarak değerlendirmeyi unutmayın.

2- Markanızı Oluşturun!

Markalaşma SEO için çok önemlidir . Markalaşma bir logonuzun olması ya da bir sloganınızın olması gibi ifadeleri içerir. Logonuz ve sloganınız herhangi bir açıklamaya gerek duyulmadan markanızı yani sizi temsil ediyor mu? Logonuz ve sloganınız değerleriniz ve uzmanlık alanınız hakkında ne gösteriyor? Markalaşma sürecinde bu sürecin logo ve slogan gibi unsurlarını bu soruya cevap vererek doğru bir şekilde seçebilirsiniz. Kısacası her şey tanıma ile ilgili.

3- Blog Oluşturun!

Küçük işletmeler için SEO’da doğru içerik önemli bir faktördür. Çok sayıda küçük işletme sahibi, ürünleri ya da iletişim bilgileri gibi içeriklerden fazlasına sitede yer vermiyor. Fakat bir blog açmak ve doğru içerikleri oluşturup yayınlamak size daha fazla başarı sağlayacaktır. Kullanıcılara sektörde uzman bir marka olduğunuzu göstermek için de blog açmak büyük bir avantajdır.

Potansiyel müşteriniz üzerinde harika bir ilk izlenim yaratmaya odaklanın. İşletmeniz, iş hedefleriniz, ürünlerinizin ne kadar harika ve bunun gibi şeyler hakkında yazın. Ayrıca, işinizle ilgili pazar gelişmelerini veya olayları tartışabilirsiniz. Bunlar yerel SEO içerik stratejiniz için sadece birkaç ipucu.

İçeriğinizi yazarken, bu içeriğin aramada sıralanma şansı konusunda gerçekçi olun. Optimize etmek için doğru anahtar kelimeleri seçmek çok önemlidir. Genellikle, hedeflediğiniz yerel alan da dahil olmak üzere, uzun kuyruk anahtar kelimeleri seçmek iyi bir fikirdir. Bu içeriği sitenize bir sayfa veya blog yayını olarak eklemeniz gerçekten önemli değil. Sadece insanların konuşmak istediği şeyler hakkında veya insanların işletmeniz hakkında konuşmasını olumlu yönde etkileyecek şeyler hakkında yazdığınızdan emin olun.

4- İçeriklerinizi Sosyal Medyada Paylaşın!

Ürünlerinizi sosyal medya platformlarında satabilseniz de, çoğu durumda marka bilinirliği için sosyal medyayı kullanmanızı veya potansiyel müşterileri web sitenize bir satış için yönlendirmenizi öneririz. Sosyal medyayı küçük bir işletme olarak kullanmak, imajınızı oluşturmak ve şirketinizin web sitesine doğru trafiği sağlamak için markanızı, şirketinizi ve ürünlerinizi tanıtmakla ilgilidir. Bu şekilde kullanıldığında, sosyal medya gerçekten küçük işletmelere SEO açısında yardımcı olabilir.

5- Google My Business Kaydı Oluşturun!

Hem web sitenizde hem de Google Benim İşletmem girişinizde aynı NAP ayrıntılarını kullandığınızdan emin olun ve web sitenizin bağlantısını da girişinize ekleyin. Google’ın aralarındaki ilişkiyi anlamanın tek yolu budur. Belirli coğrafi bölgede arama sonuçlarında yer istiyorsanız Google My Business gerçekten önemlidir.

Derecelendirmeleri ve Yorumları Ekle

Facebook gibi Google My Business, başkalarının şirketinizin bir incelemesini bırakmasına izin verir. Şirketinizin iyi bir değerlendirmesi varsa, kullanıcıların bu iki platformdan birinden web sitenize tıklamaları daha olasıdır. Bu yorumları izlediğinizden ve sürdürdüğünüzden emin olun.

Herhangi bir nedenden dolayı olumsuz bir yorum alırsanız, müşterinizin sorununu yanıtlayarak ve çözerek cevap verin. Sonra, bir kez sahip olduktan sonra, gözden geçirmelerini sonradan değiştirmelerini isteyin. Diğer bir deyişle, memnun olmayan müşteriyi marka elçisine dönüştürün!

Sonuç Olarak

Gördüğümüz gibi, sitenizi iyileştirmek ve daha iyi sıralamak için küçük bir işletme olarak yapabileceğiniz birçok şey var. Nişinize odaklanarak ve benzersizliğinizi vurgulayarak başlamanız gerekir. Markanızı nasıl sunduğunuzu düşünün: logolar ve sloganlar, müşterilerinize bir iş olarak kim olduğunuz hakkında bir fikir vermek için önemlidir.

En uygun anahtar kelimeler için optimize edilmiş, sitenizde harika içerikler oluşturarak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medyada aktif olup olmadığınız her zaman yardımcı olur. Küçük işletmelere yardımcı olan yerel SEO ile ilgili çeşitli faktörler vardır. Google My Business ile doğru ayrıntılara sahip olduğunuzdan emin olun, derecelendirmelerinizi ve incelemelerinizi takip edin ve ilgili küçük işletmelerin bağlantılarını almaya çalışın.

 

 

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir