Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Hreflang Etiketi Nedir, Ne İşe Yarar?
hreflang etiketi

Hreflang Etiketi Nedir, Ne İşe Yarar?

Hreflang etiketi, birden çok dilde benzer içeriğe sahip siteler için teknik bir çözümdür. Çok dilli bir sitenin sahibi, arama motorlarının içerikleri kendi dillerinde kullanıcılara sunmasını ister. Bu yüzden hreflang etiketlerine ihtiyaç duyar.

Hreflang etiketi son zamanlarda daha fazla konuşulur oldu. Ancak hala hreflang etiketinin ne olduğu ve nasıl olduğu konusunda yanlış söylemler mevcut. İşte bu nedenle sizlere oldukça önemli bir konu olan Hreflang etiketi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulabileceğiniz bir içerik hazırladık.

Hreflang Nedir?

hreflang etiketleri , anlam bakımından benzer ancak farklı dilleri ve / veya bölgeleri hedefleyen sayfaları işaretlemek için kullanılan bir yöntemdir. Hreflang uygulamak için üç yaygın yolu vardır:

 • En-us ve en-gb gibi bölgesel varyasyonlara sahip içerik.
 • En, de ve fr gibi farklı dillerde içerik.
 • Farklı dil ve bölgesel varyasyonların bir kombinasyonu.

Hreflang etiketleri, aynı dili kullanan farklı pazarları hedeflemek için oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. (Örneğin, ABD ve İngiltere arasında veya Almanya ile Avusturya arasında ayrım yapmak için.)

Hreflang Dilbilgisi

Hangi elemanların bir hreflang etiketini oluşturduğunu görelim:

<link rel = ”alternate” href = ”https://domain.es/” hreflang = ”es – ES“ />

 • Hreflang bir rel = ”alternatifi” dür, bu da her zaman aynı alternatif açıklama uygulamasının uygulandığı alternatifi gösterir.
 • Href öğesi alternatif URL’yi gösterir.
 • Hreflang öz niteliği her zaman href alanında belirtilen sayfa tarafından hedeflenen dili veya dili ve dili gösterir;
 • Hedeflenen dili belirtmek için, ISO 639-1 dil kodları kullanılır.
 • Hedeflediğimiz ülkeyi belirtmek için, ISO 3166-1 Alfa 2 ülke kodlarını kullanılır.

Hreflanf Etiketi Ne Zaman Kullanılmalı?

 • Web siteniz tam çeviri sürümüne sahip olduğunda (örneğin: www.domain.com İngilizce ve www.domain.com/es/ ispanyolca versiyonudur)
 • Web sitenizi aynı dilde farklı sürümler olarak ve farklı ülkeleri hedefledikçe, yerelleştirme nedeniyle çok az fark vardır (örneğin: www.domain.com, sitemizin Amerikan İngilizce versiyonu ve www.domain.co.uk’dir). İngiliz-İngiliz biri)
 • Aynı içeriği farklı kitlelere sunduğumuz zaman: Belirli bir versiyonun farklı bir kitleyi kullanarak hedef almasına rağmen ana içerik her zaman aynı dilde; şablon, hedeflediğimiz kitle tarafından kullanılan dile çevrilir.
 • Hedeflediğiniz kitle tarafından kullanılan dilde UGC içeriğe sahip olunduğu zaman

Bu son durum – Google’ın söylediği gibi – forumlar gibi web sitelerinde olabilir…

Hreflang Ne İşe Yarar?

Tam bir hreflang uygulamasında, her URL hangi başka varyasyonların kullanılabileceğini belirtir. Bir kullanıcı aradığında, Google aşağıdaki işlemden geçer:

 • Bir URL’yi sıralamak istediğini belirler;
 • URL’nin hreflang ek açıklamaları olup olmadığını kontrol eder;
 • Araştırmacıya, o kullanıcı için en uygun URL’yi içeren sonuçları sunar.

Kullanıcının mevcut konumu ve dil ayarları için en uygun URL’yi belirler. Bir kullanıcının tarayıcısının ayarlarında birden çok dil bulunabilir. Örneğin, Hollandaca, İngilizce ve Almanca var. Bu dillerin ayarlarda görünme sırası, en uygun dili belirler.

Hreflang Etiketi’nin SEO’ya Yararı Nedir?

Her şeyden önce, kullanıcıların dili ve konumu için optimize ettiğiniz bir sayfanızın sürümüne sahipseniz, bu sayfaya yönlendirmelerini istersiniz. Doğru dilde ve konuma bağlı bilgilere sahip olmak, kullanıcı deneyimini geliştirir ve bu nedenle arama sonuçlarına geri dönen daha az insanın çıkmasına neden olur. Arama sonuçlarına geri dönen daha az kişi daha yüksek sıralamaya yol açar.

İkinci yararı, hreflang’ın yinelenen içerik sorununu engellemesidir . İngiltere’de, ABD’de ve Avustralya’da hedeflenen farklı URL’lerde İngilizce’de aynı içeriğe sahipseniz, bu sayfalardaki fark, fiyat ve para birimindeki bir değişiklik kadar küçük olabilir. Hreflang olmadan, Google, yapmaya çalıştığınız şeyi ve onu yinelenen içerik olarak görmeyebilir. Hreflang ile, arama motoruna, (hemen hemen) aynı içerikten, sadece farklı insanlar için optimize edilmiş olduğundan çok net bir şekilde gösterirsiniz.

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir