Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Google 2018 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Hakkında Her Şey
Google 2018 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Google 2018 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Hakkında Her Şey

Google, 1 Ağustos’ta büyük bir çekirdek algoritması güncellemesi yaptı. Güncellemeden hangi web siteleri etkilendi? Sıralamanız düşerse ne yapabilirsiniz? Sayfalarınızda bir şey değiştirmek zorunda mısın? gibi birçok sorunuzun cevabı Google 2018 Çekirdek Algoritma Güncellemesi hakkında sizler için hazırladığımız bu yazıda…

Google Güncellemeyi Ne Zaman Yaptı?

Google güncellemeyi 1 Ağustos’ta Twitter üzerinden duyurdu. Bu, global bir çekirdek algoritma güncellemesiydi. Google’ın önemli isimlerinden Danny Sullivan, 8 Ağustos’ta, algoritma güncellemesinin kullanıma sunulduğunu yine Twitter üzerinden doğruladı. Güncelleme her ne kadar Ağustos ayında yapılmış olsa da hala sitelerin büyük bir bölümü üzerinde etkisi sürüyor.

Güncelleme Hangi Siteleri Etkiledi?

Bu güncellemenin ağırlıklı olarak YMYL web sitelerine odaklandığı görülüyor. Bununla birlikte, diğer sektörlerden web siteleri de algoritmadan etkilendi.

Google, YMYL sayfalarını finansal veya fiziksel durum üzerinde etkisi olabilecek sayfalar olarak tanımlar; örneğin:

  • Kimlik hırsızlığı için kullanılabilecek kişisel kimlik numarası, banka hesap numarası, ehliyet numarası vb. Gibi kişisel bilgileri isteyen sayfalar.
  • Kullanıcıların kredi hesaplarını veya banka hesap bilgilerini verebilecekleri parasal işlemler için kullanılan sayfalar; Örneğin, bir şey satın almanızı sağlayan herhangi bir sayfa.
  • Fiziksel sağlığınızı etkileyebilecek sağlık veya sağlık bilgisi sunan sayfalar.
  • Ebeveynlikle ilgili sayfalar, bir ev satın alma, bir araç vb. gibi önemli yaşam kararları hakkında öneriler sunan sayfalar.
  • Yasal veya finansal danışmanlık veren sayfalar gibi gelecekteki mutluluğunuzu ve maliyetlerinizi etkileyebilecek başlıca yaşam sorunları hakkında öneriler sunan sayfalar.
Medikal sektörde bulunan web siteleri yani sağlık siteleri en büyük sıralama değişikliklerini yaşadığından, algoritması güncellemesi yabancı kaynaklarda ‘Medic Update’ olarak adlandırıldı.

Güncellemeden Etkilenen Siteler Ne Yapmalı?

Web sitenizin sıralaması düştüğünde, bu durum cezalandırıldığınız anlamına gelmez. Google algoritması, diğer web sitelerinin, web sitenizden daha fazla uzmanlığa, otoriteye ve güvene sahip olduğunu yeni keşfetmiş olabilir.

Sorunu çözecek tek bir düzeltme yoktur. Google’ın web sitenizin daha üst sıralarda yer alması gerektiğini göstermek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

1. Tüm Teknik Hataları Ortadan Kaldırın!

Bu ilk adımınız olmalıdır. Teknik hataları olan sayfalar, hatasız sayfalar gibi yüksek sıralara ulaşamaz. Bir sayfada çok fazla hata varsa, genellikle bu düşük kaliteli işareti olarak görülür. SEO analiz araçları ile bu hataları tespit ederek çözmeniz güncelleme etkisini hafifletecek ve sıralamalarınızın yükselmesine yardımcı olacaktır.

2. Sitenizin Tasarımını Geliştirin!

Web sitenizin tasarımın responsive olması önemlidir. Eğer geliştirilmiş ve responsive bir tasarıma sahip değilseniz arama sonuçlarında sayfalarınız gerilemeye devam edecektir.

3. İçeriklerinizi Optimize Edin!

Web sitenizde yer alan içeriklerin kullanıcıların arama sorgusuna en iyi şekilde cevap vermesi gerekir. Sitenizdeki mevcut içerikleri bu doğrultuda optimize etmeniz gerektiği gibi yeni oluşturacağınız içerikleri de bu doğrultuda hazırlamalısınız.

Google 2018 çekirdek algoritma güncellemesi temelde sağlık ve finans siteleri üzerinde büyük ölçüde etkili oldu. Ancak yine de farklı sektörlerden sitelerinde trafiklerinde ve sıralamalarında dalgalanmalar yaşandı. Eğer web siteniz etkilendiyse, web sitenizi geliştirebilecek tüm öğeler üzerinde çalışmaya devam edin. Küçük değişikliklerin sıralamanız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğini unutmayın.

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir