Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / E-Ticaret Siteleri İçin SEO’nun Önemi
E-Ticaret Siteleri İçin SEO'nun Önemi

E-Ticaret Siteleri İçin SEO’nun Önemi

Bir işletme sahibiyseniz veya herhangi bir web sitesini yönetiyorsanız, büyük olasılıkla buna trafik çekmek istersiniz. SEO önemlidir, çünkü özellikle sitenize trafik çekme konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca SEO, bir web sitesinin çevrimiçi varlığını, trafiğini ve nihai hedeflerini iyileştirir.

Her E-Ticaret Sitesi İçin SEO Gerekir Mi?

Bu sorunun yanıtı çoğunlukla evettir. İşletmeniz, kullanıcıların bilgileri bulmak için arama sorgularında yazdığı ürünler veya hizmetler sunuyorsa, SEO’nun yüksek öncelikli olması gerekir.

SEO’nun Faydaları

1- Trafiğinizi Artırır!

Bir web sitesi ne kadar yüksek olursa, anahtar kelimeler daha yüksek olur. Google arama sonuçlarında kullanıcıların ortalama %27,5’luk bir kısmı ilk sırada yer alan siteyi ziyaret eder. Bu, bir arama terimi için ilk sıra yer alırsanız, o terimde 100 aramadan istatistiksel olarak 27-28 ziyaretçiyi alacağınız anlamına gelir. Bundan sonra her pozisyonda, bu sayı oldukça önemli ölçüde düşer.

2- Güvenilirlik

Arama sonuçlarında daha ilk sıralarda sırada yer alan web siteleri daha güvenilir olarak görülüyor. Aslında, tüm araştırmacıların% 98’i, sonuçların 1. sayfasında listelenen bir işletmeyi seçmektedir. Çünkü insanlar en üstteki sitelere diğerlerine göre daha çok güven duyuyor.

3- Yüksek Dönüşüm Oranı

SEO, diğer pazarlama kanallarına göre daha yüksek dönüşüm elde etmenizi sağlar.

4- Potansiyel Müşterilerinizi ve Kullanıcıları Tanıma İmkanı Sunar!

SEO güçlüdür, çünkü web sitenizin hakkında daha fazla bilgi verebilecek birçok imkan sunar. Analytics’ten yalnızca demografik, ilgi alanı, yer bilgisi ve cihaz bilgisi alabilmekle kalmaz, aynı zamanda Google Search Console aracılığıyla hangi anahtar kelimelerin trafiğe yol açtığını araştırarak bir kullanıcının karar verme sürecinde nerede olduğu hakkında çok fazla bilgi edinebilirsiniz.

5- Uygun Maliyetlerle Pazarlama Yapmanızı Sağlar!

SEO, pazarlama yapmanın en uygun maliyetli biçimlerinden biridir; çünkü, arama sonuçlarında yer alma ve sunduğunuz bir ürün veya hizmetle ilgili bir şey yazmayı gerçekleştirdikten sonra, kullanıcılar ile etkileşime giriyorsunuz. Bu tür arama terimleriyle ilgili çabalarınızdan trafik aldığınızda, kullanıcılar sunduğunuz ürün ve hizmetlerle zaten ilgilendikleri için, işiniz onlara yalnızca doğru iş ortağı olduğunuz konusunda ikna etmektir. Şartlar için iyi sıralamaya başladığınızda, belirli arama teriminin her ay sağladığı trafiğe sahip olursunuz, böylece potansiyel müşterilerinizin akışı devam eder. Çok az sayıda pazarlama kanalı aynı şeyi size vadedebilir.

6- Çevrimdışı Satışları Artırmak İçin Büyük Bir Fırsattır!

Yapılan araştırmalara göre müşterilerin %88 gibi önemli bir bölümü bir ürün aradığında öncelikle internet üzerine online olarak ürünü inceliyor ve daha sonra mağazaya giderek ürünü satın alıyor. Eğer ürün sayfalarınızla arama sonuçlarında ilk sayfada değilseniz %88’lik önemli müşteri payını kaybedersiniz.

7- Müşteri Edinme Maliyetlerini Düşürür!

SEO trafiği ücretsizdir. Web sitenize sürekli olarak hedeflenmiş trafik alabilmek, olası satışlarınızı ve kesin satışlarınızı inkar edilemez bir şekilde artıracaktır. Bunu hemen hemen hiç masrafsız yapmaktadır. Bu durumda, satın alma maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltacak ve böylece işinizin karlılığını artıracaktır.

8-Müşteriler ile Devam Eden Bir İlişki Kurmanızı Sağlar!

Yukarıda belirtildiği gibi, işletmenizin bilgi bulmak için kullanıcıların arama sorgularında yazdığı ürünler veya hizmetler sunuluyorsa, bu ürünler ve hizmetler hakkındaki soruların yanıtlarını bulmak için yardıma da ihtiyaç duyarlar. Hedef kitlenizin sorularını yanıtlamaya yardımcı olacak içerikler oluşturmak, potansiyel müşterilerinizle sürekli ilişki kurmanıza yardımcı olur.

9- Sürdürülebilirlik Sağlar!

Doğru yapılırsa, SEO bir işletme için büyük bir sürdürülebilirlik sağlayabilir. Bir web sitesi nitelikli trafik getiren terimler için sıralama aldığında satışları artar. Web siteniz için yeni fırsatlar oluştururken bu konumu korumak, tutarlı bir trafik akışına sahip olmanızı sağlar ve işletmenizin büyümesine olanak tanır.

10- Ölçülebilir Bir Kanaldır!

SEO oldukça ölçülebilir. Google Analytics’i kullanarak, trafik miktarlarını ve bunun özellikle organik arama ile hedeflerle nasıl ilişkilendirildiğini görebilirsiniz. Ayrıca, kesin anahtar kelimelerin trafiği izlediğini görmek için Google Search Console’dan da yararlanabilirsiniz. Bu, İnternet pazarlama ekibinizin daha da başarılı olmasını sağlayan son derece değerli verilerdir. Ayrıca SEO ile ilgili yapılacak ölçümler bunlardan ibaret değildir. Ölçüm yapabileceğiniz onlarca araç vardır. Bu ölçümler ile kendinize doğru bir stratejisi belirleyebilirsiniz.

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir