Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Doğru Meta Açıklaması Nasıl Oluşturulur?

Doğru Meta Açıklaması Nasıl Oluşturulur?

Meta açıklaması, bir sayfanın içeriğini özetleyen yaklaşık 150 karakterden oluşan bir pasajdır. Meta açıklamaları sayfanızın arama sonuçlarında tıklanabilirliği üzerinde etkilidir. Bu ve birçok nedenden dolayı On-Page SEO açısından önemlidir.

Meta Açıklaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Meta açıklaması, sayfanın HTML kodunda aşağıdakine benzeyen bir HTML etiketidir:

<meta name = “description” content = “Bir ya da iki cümleden oluşan sayfa açıklaması”/>

Sayfanız için bir meta açıklamasının amacı basittir: Google’da arama yapan bir kişinin bağlantıyı tıklamasını sağlamak. Başka bir deyişle, arama sonuçlarında tıklama oranını artırmak için varlardır.

Arama motorları, meta açıklamasından doğrudan sıralama avantajı olmadığını söyler – sıralama algoritmasında bunu kullanmazlar. Ancak dolaylı bir avantaj var: Google, iyi bir sonuç olup olmadığını öğrenmek için tıklama oranını (TO) kullanır. Arama sonuçlarında ne kadar çok kişi sayfanıza tıklarsa, Google sizin iyi bir sonuç olduğunuzu düşünür ve konumunuza göre daha yukarıya taşır. Bu nedenle, meta açıklamanızı optimize etmek, başlıklarınızı optimize etmek kadar önemlidir.

İyi Bir Meta Açıklaması Hangi Özelliklere Sahiptir?

1- Ortalama 150 Karakter Olmalıdır!

Google son dönemlerde meta açıklamasının uzunluğu hakkında farklı güncellemeler yaptı. Ancak her ne kadar sürekli bir değişim olsa da meta açıklamasının ideal uzunluğu ortalama 150 karakterdir. Her ne kadar 300 karakterlik bir açıklama oluştursanız da yine en önemli kısım açıklamanın ilk 150 karakteridir.

Meta açıklaması ile sayfanızı daha tıklanabilir bir hale getirmek ve istediğiniz mesajı kullanıcılara iletmek için ilk 150 karakteri doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

2- Odak Anahtar Kelimeyi İçermelidir!

Arama anahtar kelimesi, meta açıklamasının bir kısmı ile eşleşiyorsa, Google bu açıklamayı kullanmaya ve arama sonuçlarında vurgulamaya daha eğilimlidir. Bu, sayfanızın bağlantısını daha da davetkar hale getirecektir.

3- Özgün Olmalıdır!

Meta açıklamanız diğer sayfalarla aynıysa, Google kullanıcı deneyimi ile ilgili olumsuz sinyaller alır. Sayfa başlıkları farklılık gösterebilse de, tüm tanımlamalar aynı olduğundan tüm sayfalar aynı görünecektir. Eğer kasıtlı olarak bir çift meta açıklaması oluşturuyorsanız, meta açıklaması kısmını boş bırakmanız daha iyidir. Boş bırakmanız durumunda Google, içeriğiniz içerisinden anahtar kelimenin vurgulandığı bir pasaj seçer.

4- İçerik ile Eşleşmelidir!

Meta açıklaması içerik ile eşlemeli yani alakalı olmalıdır. Kullanıcıları içeriğe tıklamak için aldatmak Google’dan ceza almanıza yol açacaktır. Ayrıca kullanıcı sayfayı ziyaret ettiğinde durumun farkına varacak ve sitenizi hemen terk edecektir. Böyle bir durumda TO değeriniz artsa bile hemen çıkma oranınız yükselecektir. Bu yüzden sayfa içeriği ile meta açıklamasının eşleşmesi gerekir.

5- Harekete Geçirici Olmalıdır!

Meta açıklaması içerisinde, sayfalarınız ve içeriklerinizde olduğu harekete geçirici mesajların yer alması kullanıcıları sayfanızı ziyaret etmeye daha çok teşvik edecektir. Örneğin bir e-ticaret sitesi iseniz indirim oranları ya da kampanyaları vurgulayabilir, hemen al, satın al ya da şimdi dene gibi mesajlara açıklamada yer vermeniz gerekir.

Meta açıklaması özellikle çok sayıda sayfaya sahip siteler için zordur. Bu durumda ya her sayfa için aynı meta açıklaması kullanılır ya da meta açıklaması oluşturulmaz. Aslında Google böyle bir durumda site sahiplerinin ne yapması gerektiğini çok iyi bir şekilde özetliyor:

Her bir sayfanın açıklamasını oluşturmak için zamanınız yoksa, içeriğinize öncelik tanımayı deneyin: En azından, ana sayfanız ve popüler sayfalarınız gibi kritik URL’ler için bir açıklama oluşturun.

Meta açıklaması çok küçük bir faktör olabilir ancak kullanıcıları harekete geçirmek için başlık etiketleri kadar önemlidir. Bu yüzden ortalama 150-155 karakter ile onları harekete geçirecek ürünlerinizi satın almalarını ya da içeriklerinizi okumalarını sağlayabilirsiniz.

 

Oluşturan Aslı

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir