Perşembe , Mayıs 23 2019
Başlangıç / SEO / Black Hat Seo Kuralları ve Tarihi

Black Hat Seo Kuralları ve Tarihi

Seo‘nun Kötü çocuğu Black Hat Seo bir çok kişi tarafından tercih edilen bir Seo mantığıdır.
SEO söz konusu olduğunda, siyah şapka taktiklerini önlemek akıllıcadır.

Siyah şapka SEO nedir?

Black hat SEO, organik arama sonuçlarındaki performansınızı Google gibi arama motorlarının kınadığı şekillerde iyileştirebilecek uygulamalar için bir şemsiye terimidir.

Ve kesinlikle kullanmanızı önermiyorum . Siyah şapka ile uğraşmak SEO taktikleri sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) cezalandırır ve aşırı durumlarda arama motorlarından tamamen yasaklanır. Organik Trafiğiniz düşüyor ise göz atabilirsiniz. Google’ın iyi derecelerinde kalmak en iyisidir.

Siyah şapka SEO şemsiyesi altında bir taktiğin altına düşüp düşmediğini belirlemek için kullanabileceğiniz bir kuraldır: “Sitem ziyaretçilerine değer sağlamak için bunu yapıyorum mu, yoksa bunu kesinlikle arama sonuçlarında daha iyi yapmak için yapıyorum? ? ”Eğer cevap ikincisiyse, düşündüğünüz her türlü taktikten uzak durmak güvenlidir.

Siyah Şapka SEO’nun Kısa Tarihi

Günün geri kalanında, dünyanın en havalı adamı, kelimenin tam anlamıyla Seattle’da veya çevresinde ekose bir gömlek giymişken, SEO dünyası Vahşi Batı’ya benziyordu. 1990’lıymış ve şu anda verdiğimiz büyük arama motorları kendi içlerinde.

Bu yasadışı, SEO’nun kaotik çağında, her şey ve her şey gitti. Yazarlar , inekler eve gelene kadar anahtar kelimeleri çalıştırabilir . Eğer birbirleriyle bağlantı kurmak ve sıralamayı yükseltmek için var olan bir siteler ağı kurmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. İçeriğinizi gizlemeyi düşünmek, böylece arama motorlarına bir şey ve kullanıcılara tamamen farklı bir şey gösterir mi? iyi bir zaman gibi görünüyor.

Ancak, Ringo Starr ve Marvin Lewis’in belirttiğine rağmen, kimse sonsuza kadar kaymaz. 21. yüzyılın başlamasıyla birlikte, Google dünya hakimiyetine doğru ilerliyordu ve bu da başörtüsü üzerinde çatlamaya başladı. Güncellemeden sonra güncelleme , aşırı optimizasyon yapanları, anahtar kelime satıcılarını ve ne’e-do-well bağlantı oluşturucularını cezalandırarak endekslemeyi iyileştirmeyi amaçladı.

Google, adımını tam olarak vurduğunda mesaj açıktı: web yöneticileri ve içerik oluşturucuları, arama motoru optimizasyonu üzerinden kullanıcı deneyimini (UX) önceliklendirmek zorunda kaldı. Hızlı yükleme, kolay gezilebilir web sitelerinden ilgili, yüksek kaliteli bilgiler bir numaralı önceliğe dönüştü (ve kalır).

Hangi taktikler siyah şapka SEO olarak kabul edilir?

 • Ağ Geçidi (kapı) sayfaları : özellikle belirli arama sorguları için sıralamak üzere tasarlanmış ve yalnızca ziyaretçileri aynı sitede başka bir sayfaya yönlendirmek için tasarlanmış web sayfaları.
 • İçerik otomasyonu: içeriği otomatik olarak oluşturmak ve yayınlamak için bir araç veya komut dosyası kullanarak.
 • Gizli metin ve linkler: sadece arama motorları için optimizasyon amacıyla ziyaretçilere görünmez olan belirli metinleri veya linkleri yapmak.
 • Anahtar kelime doldurma: belirli bir anahtar kelime için bir içerik parçasını, vücutta, resim adlarında, meta etiketlerinde vb.
 • Çiftçiliği birbirine bağlamak: birbiriyle bağlantı kurmak ve daha üst sıralarda yer almaktan başka bir sebep olmaksızın bir site ağı oluşturmak.
 • Link satın alma: Domain Authority’yi elde etmek için diğer web sitelerine link vermek .
 • Gizleme: motor tarayıcılarına ve bir başka içerik parçasına ziyaretçilere arama yapmak için bir parça içerik sunmak.
 • Spam yorumları: Domain Authority’ye ulaşmak için diğer web sitelerinin yorum bölümlerinde sitenize bağlantılar oluşturun.
 • Altbilgi spam’i: yalnızca sıralama amacıyla (yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmek yerine) bağlantılar içeren altbilgileri doldurmak.
 • Makale eğirme: Mevcut içeriği otomatik olarak yeniden veya benzersiz bir şekilde yeniden oluşturmak için araçlar kullanmak.
 • Alakasız anahtar kelimeler kullanmak: Bu anahtar kelimeler için sıralamanın amacı olarak, ilgisiz anahtar kelimeleri eski bir içerik parçasına dahil etmek.
 • Baiting ve anahtarlama: Yüksek kaliteli bir içerik parçasına bağlantılar elde etmek, sadece içeriği daha satış odaklı veya ticari bir şeyle değiştirmek.
 • Kazıma: başka bir sitenin içeriğini çalmak ve sitenize trafik çekmek için kullanmak.
 • Düşük kalitede konuk gönderimi: Bir gönderiyi başka bir siteye yazarak, sadece yazıyı okuyanlara verilen değeri dikkate almadan, kendi başına bağlantı kurmak için.
 • Bağlantılar için ürün ticareti: Onu incelemek ve sitenize bağlamak için bir kişiye ücretsiz bir ürün göndermek.
 • Rakipleri rapor etmek: Siyah şapka taktikleri için bir rakip web sitesini, cezalarının sıralamanızı artıracağı ümidiyle dürüstçe rapor etmek.
 • Yanlış başlıklar: Tıklama başına bir başlık ile tıklamaları silmeyi ve ziyaretçilerin ilgisiz bir sayfaya veya içerik parçasına yönlendirmesini sağlar.

Bu liste hiçbir şekilde eksiksiz değildir – en azından bileğinize bir tokat atabilen başka birçok taktik vardır. Listemiz de statik değil; organik arama sürekli akıtır. Belki bir gün, Google meta etiket optimizasyonunu (muhtemelen değil) zorlayacaktır. Ancak, bu arada, bu 17 örnek, size neyin kaşılaştığına dair güzel bir fikir vermelidir.

Bunun yerine hangi SEO taktiklerini kullanmalıyım?

White hat SEO , organik arama sıralamalarınızı iyileştirecek Google onaylı taktiklerin paketi olduğunu tahmin ettiniz.

Şüphesiz, üst sıralarda yer almak için yapabileceğiniz en iyi şey, ziyaretçilerin sorularını yanıtlayan ve en azından bir şekilde sorunlarını çözen bilgilendirici, yüksek kaliteli içerikler oluşturmaktır. Bu, güçlü bir arama amacı anlayışını ve çok sayıda anahtar kelime araştırması yapma isteğini gerektirir . Ziyaretçilerinizin neleri aradığını ve içeriğinizi nasıl dayandırmak istediğinizi bilmedikçe harika içerikler yaratamazsınız.

Ayrıca, iyi içerik editoryal linkler kazanır. Konuk bloglama ve erişim ile ilgili yanlış bir şey olmamasına rağmen (bu şeyleri teşvik ediyoruz), sormadan yetkili bir gelen bağlantı almak, zirveden kaynaklanıyor.

Bunun da ötesinde, web sitenizin hızlı, güvenli ve gezinmek için kolay olması gerekir.

Bu yıl itibariyle Google , özellikle mobil cihazlarda yüklenmesi uzun süren sayfa ve siteleri resmi olarak cezalandırıyor . Kullanıcıların yavaş yavaş tolere etmeyeceği gerçeğinden bahsetmiyoruz.

Yaklaşık yarım on yıldır bir sıralama sinyali olduğu ve güvenli olmayan adreslerin adres çubuğunda işaretlendiği için, HTTP’den HTTPS’ye geçiş yapmak hiç de kolay değil.

Kullanım kolaylığı, birkaç nedenden dolayı önemlidir. Bir: kullanıcıların etrafta gezinmelerini ve bulmaları gereken şeyi bulmasını kolaylaştırmak, bekleme süresiniarttırmanın kesin yoludur . İki: Tarayıcıların dolaşmasını kolaylaştırmak , içeriğinizin daha fazlasının SERP’ler üzerinde endekslenip öne çıkarılmasını sağlar. Dahili bağlantılarınızın üzerinde kalın ve bir yerden bir yere geçmek için birkaç tık daha almayın.

Sayfa İçi SEO, sayfanızı mümkün olduğunca arama sorgusuyla alakalı yapmakla ilgilidir.

Belirli bir sayfa için başlık etiketi, arama motoru kullanıcılarının SERP’de gördükleri köprülü başlıktır.

Ana anahtar kelimenizi başlık etiketine eklemek, sayfanın arama sorgusuyla daha alakalı olmasını sağlar ve kullanıcıların tıklayacağı olasılığı artırır. Kesilmeyi önlemek ve kullanıcıları meşgul etmek için başlık etiketinin yeterince kısa olduğundan (55-65 karakter) emin olun.

Meta açıklama, SERP’deki başlık etiketinin altında görünen metindir.

Bu, 1) ana anahtar kelimeyi ekleyerek sayfanın alaka düzeyini daha fazla kanıtlamak ve 2) kullanıcılara sayfanın ne hakkında olduğunu anlatmak için bir fırsat. Meta açıklamayı 165 ile 175 karakter arasında tutmak, hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda tamamen gösterilmesini sağlar.

Hedef anahtar kelimenizi de sayfa boyunca eklediğinizden emin olun: başlık etiketlerinizde, gövde kopyası boyunca ve URL’de. Bu, kullanıcıların (ve arama motorlarının) içeriğin alakalı olduğunu ve meşgul kalmaları gerektiğini gösterir. Ayrıca, resim adlarınızdaki ve resimlerin alt metinlerindeki anahtar kelimeyi kullanarak Google’ın, sayfanın ne hakkında olduğunu daha iyi bir şekilde göstermesini sağlayabilirsiniz.

Orta Zemin: Gri Şapka SEO

Kuşkusuz, bu bölümün başlığı biraz yanıltıcıdır.

Siyah şapka ve beyaz şapka arasındaki gri zemin SEO düşünmek tamamen yanlış değil . Bununla birlikte, ne siyah şapka ne de beyaz şapka olan uygulamalar için her şeyi bir bütün olarak ele almak daha kesin. Bu iki tanım neredeyse aynı görünebilir, ancak önemli bir fark var.

Birincisi, Google’ın tüm olası SEO taktikleri hakkında kararı geçtiğini ima etmektedir. Ancak durum böyle değil – Google bize her şey için çok sert bir tavır vermedi. Bu yüzden, Google’ın belirli bir uygulamada olup olmadığı belli değilse – ve SEO’lar sorunun her iki tarafını da makul bir şekilde tartışabilirse – o zaman elinizde gri bir şapka durumunuz olması muhtemeldir.

Yeni bir fikrin gri şapka olduğunu bilmek neden önemlidir? Çünkü onun içinden geçmek zar zorluyor. Elbette, trafiğinizi artırabilir ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Ya da işleri güneye götürebilir. Tek yapabileceğiniz, kendinizi olabildiğince eğitmek ve bazı fayda-maliyet analizleri yapmaktır.

Yeni iş olasılığı, kayıp trafik riskine değer mi?

Son düşünceler

SEO’lar zamanın sonuna kadar en iyi ve en kötü uygulamaları tartışacaktır. Çoğunlukla, Google’ın algoritmalarının arkasında hangi faktörlerin olduğunu veya bu faktörlerin nasıl ağırlıklı olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca, kurallar her gün değişiyor. Bütün bunlar spekülasyon ve anlaşmazlık için çok yer açıyor.

Gün sonunda Black Hat SEO hakkında güzel bir bilgi vermişsem ne mutlu bana. Hoşçakalın …

Oluşturan Deniz Işık

Wordpress ve SEO ile ilgilenmekteyim. Seositesi.com'da İçerik üreticisiyim.

İlginizi Çekebilir

SEO artık teknoloji ile iç içe! Moradam’ın SEO altyapısını deneyin

SEO NEDİR? NEDEN YAPILIR? SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dijital kazancınızı artırmanızı sağlar. SEO, İngilizce bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir